Programme Key
Programme Circles

Ttl Frinov12th

                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             
Programme Times

Ttl Satnov13th

                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             
Programme Times

Ttl Sunnov15th

                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             
Programme Times

Ttl Wed10nov

             
             
Programme Times Short

Ttl Thur11nov

             
             
Programme Times Short2

Ttl Frisatsun

                             
Programme Times

Instal 2010 Programme

Wednesday 10th November

GSA Wednesday Night Open Forum 18:00:00 20:00:00 Talk

Thursday 11th November

Evacuation of the Great Learning Workshop 19:30:00 23:00:00 Workshop

Friday 12th November

GSA Friday Lecture: Vanessa Place 11:00:00 12:30:00 Talk
Artur Zmijewski 12:00:00 23:15:00 Installation
Resonance Radio Orchestra Performance 19:30:00 19:55:00 Performance
Resonance Radio Orchestra 19:55:00 23:50:00 Installation
Matthieu Saladin 20:05:00 20:20:00 Performance
" " [sic] Tim Goldie 20:05:00 20:20:00 Performance
Arika Delivers a Manifesto 20:05:00 20:20:00 Talk
Lucio Capece & Christian Kesten 20:30:00 21:05:00 Performance
Matthieu Saladin 21:20:00 21:35:00 Performance
" " [sic] Tim Goldie 21:20:00 21:35:00 Performance
Arika Delivers a Manifesto 21:20:00 21:35:00 Talk
Diego Chamy, Jean-Luc Guionnet & Seijiro Murayama 21:40:00 22:25:00 Performance
Matthieu Saladin 22:35:00 22:50:00 Performance
" " [sic] Tim Goldie 22:35:00 22:50:00 Performance
Arika Delivers a Manifesto 22:35:00 22:50:00 Talk
Mattin 23:00:00 23:50:00 Performance

Saturday 13th November

Evacuation of the Great Learning Workshop 10:00:00 13:30:00 Workshop
Artur Zmijewski 12:00:00 23:00:00 Installation
Resonance Radio Orchestra 12:00:00 23:30:00 Installation
Vanessa Place and Mark Sanders 14:30:00 16:45:00 Talk
Pascal Le Gall 16:35:00 17:05:00 Performance
Perfect Film: Ken Jacobs 17:20:00 17:45:00 Film
Before or after finitude? 18:00:00 18:45:00 Talk
Neil Davidson 19:05:00 19:20:00 Performance
Iain Cambell 19:05:00 19:20:00 Performance
Steven Anderson 19:05:00 19:20:00 Performance
Christopher Delaurenti 19:30:00 20:35:00 Performance
Neil Davidson 20:45:00 21:00:00 Performance
Iain Cambell 20:45:00 21:00:00 Performance
Steven Anderson 20:45:00 21:00:00 Performance
Florian Hecker 21:10:00 21:50:00 Performance
Neil Davidson 22:00:00 22:15:00 Performance
Iain Cambell 22:00:00 22:15:00 Performance
Steven Anderson 22:00:00 22:15:00 Performance
Catherine Christer Hennix 22:25:00 23:30:00 Performance

Sunday 14th November

Evacuation of the Great Learning Workshop 10:00:00 13:30:00 Workshop
Artur Zmijewski 12:00:00 23:00:00 Installation
Resonance Radio Orchestra 12:00:00 19:00:00 Installation
Matthieu Saladin 15:00:00 18:15:00 Installation
Brandon LaBelle: Temporary Outpost for an Auditory Gesture 15:05:00 16:45:00 Installation
Brandon LaBelle: The Echo Project 15:30:00 18:20:00 Installation
Jean-Luc Guionnet, Eric La Casa, Gaël Leveugle & Seijiro Murayama 17:00:00 18:00:00 Performance
Brandon LaBelle: Paper Piece: Secrets 18:15:00 18:45:00 Performance
Resonance Radio Orchestra 19:00:00 19:20:00 Performance
Evacuation of the Great Learning Performances 19:40:00 23:00:00 Performance
Evacuation of the Great Learning Performances 19:40:00 23:00:00 Performance
Evacuation of the Great Learning Performances 19:40:00 23:00:00 Performance
Evacuation of the Great Learning Performances 19:40:00 23:00:00 Performance

BUY TICKETS:

Day Pass = £10
Festival Pass = £25
Early Bird Festival Pass = £20

— Limited number available until Friday 15 October


Call Tramway Box Office on
+44(0)0845 330 3501
Or book online here

ACCOMMODATION OFFER:

On any of the nights 12, 13, 14 Nov 2010:
1 x bed in a 14 person dorm room = £11
1 x bed in an 8 person dorm room = £13
1 x bed in a 4 person dorm room = £15

To book call Euro Hostel on
+44 (0)141 222 2828 and quote the promo code “Instal 2010”. Continental breakfast is included and all dorms are single sex.

KEEP ME INFORMED:

If you'd like to be kept up to date with news about this and other Arika events, join our mailing list: